Mostantól az EISZ tagintézményeinek is lehetőségük van nyílt hozzáférésű publikálásra az Oxford University Press folyóirataiban. Az új Read & Publish megállapodás értelmében a kutatók további költségek nélkül tudják megjelentetni közleményeiket az Oxford folyóirataiban.
A megállapodás fedezi a közzétételi költségeket (APC-k) a tizennyolc résztvevő intézmény valamelyikénél affiliációval rendelkező levelező szerzők számára, akik az intézményük által előfizetett folyóiratokban szeretnének publikálni. A cikkek a CC-BY, CC-BY-NC és CC-BY-NC-ND licencek alatt jelennek meg.
A konzorciumban résztvevő intézmények a következők:
- Bölcsészettudományi Kutatóközpont
- Budapesti Corvinus Egyetem
- Debreceni Egyetem
- Eötvös Loránd Tudományegyetem
- Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár
- Károli Gáspár Református Egyetem
- Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont
- MTA Könyvtár és Információs Központ
- Nemzeti Közszolgálati Egyetem
- Országos Bírósági Hivatal
- Országos Idegennyelvű Könyvtár
- Országos Széchényi Könyvtár
- Országgyűlés Hivatala
- Pannon Egyetem
- Pázmány Péter Katolikus Egyetem
- Semmelweis Egyetem
- Szegedi Tudományegyetem
- Társadalomtudományi Kutatóközpont
Az Oxford University Press kiadóról
Az 1586-ban alapított Oxford University Press a világ legnagyobb egyetemi kiadója, 70 nyelven és 190 országban teszi közzé kiadványait. Az Oxfordi Egyetem célkitűzéseivel összhangban arra törekszik, hogy kiadói tevékenysége révén világszerte támogassa a kiemelkedő színvonalú tudományos kutatásokat és az oktatást. Elektronikus folyóirat-adatbázisa elsősorban bölcsészettudományi területen kiemelkedő, de a társadalom-, jog-, orvos- és természettudományok is képviselve vannak benne. A kiadó több mint 100 éves folyóirat-kiadási tevékenységének köszönhetően napjainkra már több mint 450 elismert, gyakran idézett, lektorált folyóiratot jelentet meg önállóan vagy tudományos társaságokkal együttműködve, és folyóiratainak 80%-a rendelkezik impakt faktorral.
Az Oxford University Press küldetésének tekinti, hogy elősegítse a magas színvonalú kutatások minél szélesebb körű terjesztését, ennek érdekében mind a Green, mind a Gold nyílt hozzáférésű publikálást támogatja. Az Oxford University Press 2004 óta publikál open access tartalmakat, és szinte minden folyóiratában kínál open access publikálási lehetőséget.
Az EISZ-ről
Az Elektronikus Információszolgáltatás Nemzeti Program 250 hazai és határainkon túli magyar intézmény számára nyújt hozzáférést több mint 80 online adatbázishoz. A nemzeti program az MTA Könyvtár és Információs Központ szervezeti keretei között működik, a költségvetést a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal biztosítja. További információk: http://eisz.mtak.hu/index.php/hu/